Na co zwracać uwagę malując wewnątrz pomieszczenia?

Malowanie wewnątrz pomieszczeń to duże przedsięwzięcie logistyczne – trzeba przygotować pomieszczenie do malowania – wynieść i zabezpieczyć wszystkie sprzęty i meble, a także wybrać odpowiednie narzędzia i farby. O czym przede wszystkim należy pamiętać malując pomieszczenia? O tym piszemy w niniejszym artykule – sprawdź czy wszystko już ustaliłeś przed malowaniem swojego mieszkania.

Jakie farby wybrać do malowania wnętrz?

Jedną z podstawowych rzeczy, które należy przygotować przed malowaniem są dobrze dobrane farby oraz narzędzia do malowania. Farby do wnętrz powinny być przede wszystkim bezzapachowe oraz w miarę możliwości jak najbardziej naturalne – wodorozcieńczalne i niezawierające trujących substancji lotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku malowania pokoi dla dzieci oraz wnętrz, w jakich przebywają alergicy.

Malowanie pokojuDodatkowo warto zwrócić uwagę na odporność farby – w salonie czy sypialni wystarczy zwykła farba akrylowa. Do pokoju dziecka warto wybrać farbę, która będzie odporna na zabrudzenia i szorowanie. W kuchni i łazience sprawdzi się farba z dodatkiem substancji minimalizujących ryzyko rozwoju na jej powierzchni mikroorganizmów.

Jeżeli chodzi o narzędzia to postawą jest wałek malarski oraz pędzel. Do tego warto zaopatrzyć się też w niewielką kuwetę malarską, w której będzie umieszczona farba w trakcie malowania.

Jak zabezpieczyć wnętrze przed malowaniem?

Zanim zabierzemy się za malowanie należy odpowiednio zabezpieczyć elementy, jakie nie będą malowane, a także wszystkie sprzęty i meble znajdujące się w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie wszystkiego do innego pomieszczenia lub całkiem z mieszkania. Wówczas należy opróżnić meble i zabezpieczyć szuflady i szafki przed otwieraniem się. W przypadku, gdy nie ma możliwości wyniesienia mebli należy je maksymalnie odsunąć od ścian i zabezpieczyć przy pomocy gąbki i folii malarskiej. Elementy te warto przykleić przy pomocy taśmy malarskiej do podłogi, by się nie przesuwały. Zabezpieczenie w ten sposób mebli jest szczególnie istotne przy malowaniu sufitu, ale i przy malowani ścian mogą się zdarzyć odpryski.

Przeczytaj także  Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki metalu?

W czasie malowania ścian należy też zabezpieczyć również takie elementy jak framugi drzwi, okna czy kontakty oraz włączniki światła. W tym celu warto wykorzystać szeroką taśmę malarską, która jest wykonana ze specjalnie przygotowanego papieru. Łatwo się przykleja, ale i nie trzyma mocno podłoża, co sprawia, że nie zniszczy powierzchni znajdującej się pod nią.

Taśmę malarską oraz folię, czy też gazety można wykorzystać również do zabezpieczenia podłogi przed kapaniem i powstaniem ewentualnych zacieków.

Jakie warunki będą najlepsze do malowania wnętrz?

Malowanie najlepiej rozpocząć z rana, tak by do wieczora zapach farby choć częściowo się ulotnił. Warto też malowanie zostawić na wiosnę, lato lub jesień, kiedy dni są ciepłe i panuje odpowiednia do malowania temperatura i wilgotność. Pozwoli to również na szybsze przewietrzenie malowanych pomieszczeń i szybsze wysychanie farby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *