Zainspiruj się – jak urządzić kącik do czytania

Dla wielu z nas chwile z książką to ulubiony sposób na relaks, któremu oddajemy się z dużą radością. Czytać można wszędzie, choćby w autobusie czy stojąc w kolejce do pocztowego okienka. Znacznie przyjemniej jest jednak usiąść w wygodnym fotelu, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał. Nawet w małym mieszkaniu znajdzie się miejsce do zaaranżowania kącika do czytania.

Gdzie urządzić kącik do czytania?

Miejsce do czytania najlepiej urządzić w najspokojniejszej części domu lub mieszkania. Zwróćmy uwagę, by było to z dala od telewizora, gdyż bodźce z zewnątrz mogą nam przeszkadzać. Jeśli mamy strych, kąt w salonie czy miejsce pod schodami, są to idealne miejsca na urządzenie kącika do czytania. Najlepiej, gdy dociera tam naturalne światło, przy którym będziemy mogli czytać w ciągu dnia. Wiosną czy latem fotel do czytania można ustawić na balkonie czy werandzie.

Elementy wyposażania kącika do czytania

Dobrze, jeśli książki są zawsze pod ręką i można je odłożyć w odpowiednie miejsce. Jeśli mamy dużo książek, doskonale sprawdzą się duże regały. Kąt do czytania z dala od biblioteki (niektórzy chowają książki, by się nie kurzyły) potrzebuje towarzystwa półki. W każdym przypadku przyda się stolik, na którym postawimy kubek z herbatą. Podstawą wyposażania kącika do czytania jest wygodne siedzisko, czyli fotel, kanapa czy sofa. Fotel powinien być dość twardy, dobrze wyprofilowany, z podłokietnikami i zagłówkiem, by można w nim było się zdrzemnąć. Połóżmy na nim miękkie poduchy, niewielką poduszkę, którą podłożymy pod krzyż i ciepły pled. Idealnie jest, gdy siedzisko ma lekko odchylone do tyłu oparcie. Potrzebne jest także odpowiednie światło. Najlepsze jest światło naturalne, ale wielu z nas czyta wieczorami, gdy jest już ciemno. Dobierzmy oświetlenie o odpowiednich parametrach, które nie będzie męczyć oczu. Wiązka sztucznego światła nie może być zbytnio skupiona, dlatego oprawy ledowe zwykle się nie sprawdzają. Ustawmy lampę tak, by siedząc na fotelu czy kanapie, nie zasłaniać sobie światła.

Przeczytaj także  Jak wybrać meble pokojowe?

Jak udekorować miejsce, w którym będziemy czytać?

Miejsce, w którym będziemy czytać i odpoczywać, nie potrzebuje wielu dekoracji. Zbyt krzykliwe kolory i duża ilość obiektów mogą rozpraszać, a przecież nam zależy na tym, by skupić się na powieści. Powieśmy miękkie zasłony, które zapewnią przytulność. Ustawmy ładne donice z kwiatami. Zieleń uspakaja i relaksuje, a rośliny kwitnące zapewnią piękny zapach.

Kącik do czytania można urządzić nawet w niewielkim mieszkaniu, a prywatna czytelnia na pewno stanie się jednym z ulubionych miejsc w naszym domu. Spójnie urządzona przestrzeń będzie cieszyć oczy i zagwarantuje chwile wytchnienia.