Jak zabezpieczyć drewno na zimę

Po letnim wylegiwaniu się na tarasie pora pomyśleć o zabezpieczeniu pergoli, płotów i małej architektury drewnianej przed zbliżającą się zimą. Do tego celu z pewnością przydadzą się lakiery zewnętrze do drewna, jak również specjalistyczne impregnaty. Jak odpowiednio je wybrać i nałożyć?

Od czego zacząć

Różne części wystroju naszego ogrodu składają się z różnych drewnianych części. Jednak większość jest to drewno po obróbce i można je impregnować lub lakierować w celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby lakiery zewnętrze do drewna spełniały w całości swoje zadanie na wstępie należy przygotować powierzchnię, którą mamy zamiar polakierować. W tym celu na początku należy pergole, płot czy mebel ogrodowy umyć i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli podczas mycia zauważymy spękania pierwotnego lakieru należy go usunąć, najlepiej przy pomocy papieru ściernego lub mniej inwazyjnych w strukturę środków na przykład za pomocą włókniny. Następnie najlepiej nasze drewniane akcesoria przedmuchać sprężonym powietrzem w celu pozbycia się pyłu. Nie każdy ma w garażu kompresor dlatego alternatywą do przedmuchiwania jest odkurzenie odkurzaczem i przetarcie wilgotną szmatką.

I co dalej

Przy tak odpowiednim przygotowaniu powierzchni możemy rozpocząć nakładać pierwszą warstwę lakieru zewnętrznego do drewna. Należy jednak pamiętać, aby nakładanie lakieru odbywało się na zewnątrz lub w przewiewnym pomieszczeniu. Temperatura otoczenia nie była niższa niż 5˚C, a wilgotność powietrza nie przekraczała 80%. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru zewnętrznego do drewna należy poczekać do całkowitego wyschnięcia. Czas schnięcia lakierów zewnętrznych znajdziemy na każdym opakowaniu. Dopiero po wyschnięciu należy nałożyć kolejną warstwę lakieru. Wcześniejsze nałożenie warstwy lakieru zewnętrznego do drewna może spowodować spękania lub mimo wyschnięcia miejscowe klejenie się. Ważne jest również, aby proces lakierowania przeprowadzać w nienasłonecznionym miejscu. Fakt, nakładanie lakieru zewnętrznego na płot czy pergole może być utrudnione, dlatego w słoneczny dzień lepiej odpuścić sobie i cieszyć się jeszcze ostatnimi ciepłymi dniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *