Rodzaje żarówek oświetleniowych. Czym się różnią?

Zwykłe żarówki wolframowe odchodzą w niepamięć, a ich miejsce zajmują lepsze i energooszczędne sposoby na oświetlenie mieszkania. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED. W sklepach znajdziemy żarówki z dziwnymi oznaczeniami, np. żarówka LED GU10. Jak je odczytać i które żarówki kupić?

Rodzaje żarówek oświetleniowych

Klasyczna żarówka świeci dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest niska sprawność.

Zasada działania świetlówki energooszczędnej jest zupełnie inna niż żarówki tradycyjnej. W takiej świetlówce są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, wtedy powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki, emituje światło. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Ponadto, charakteryzują się długą żywotnością. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki.

Czym są żarówki LED GU10?

żarwki led

Lampy LED są zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się tradycyjne żarówki. Jeżeli nigdy nie kupowaliśmy żarówek tego typu, to możemy mieć problem z rozszyfrowaniem opisu umieszczonego na opakowaniu. Żarówki LED pobierają niewiele prądu. Wybierając żarówkę o odpowiedniej mocy trzeba kierować się deklaracjami producentów i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Zanim wybierzemy się do sklepu po żarówki, sprawdźmy, co się kryje pod dziwnymi oznaczeniami. Dla przykładu, żarówki LED GU10 to takie, w których zastosowano bagnetowy system mocowań, który stosuje się na przykład w żarówkach halogenowych instalowanych w sufitach. GU10 to powszechne mocowanie dla żarówki pracującej na napięciu 230 VAT. Ten typ żarówek kieruje strumień świetlny bezpośrednio ku dołowi, więc stosuje się je głównie w sufitach podwieszanych, przy dekoracji mebli i gablot sklepowych oraz do oświetlenia schodów.

Przeczytaj także  Jak wybrać meble pokojowe?

Gdzie stosuje się żarówki ledowe?

Żarówki ledowe mogą oświetlać całe pomieszczenie. W takim przypadku lepiej wybrać droższe produkty, w których wykorzystuje się diody PowerLED dające wysoki poziom emitowanego światła. Lampy ledowe mogą stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek, a także doświetlać obraz, ramy, półki czy blat w kuchni. Niektóre z żarówek mogą zmieniać dynamicznie barwy, co dodatkowo pozwala na uzyskanie ciekawego efektu w mieszkaniu.

Zanim kupimy żarówki ledowe, sprawdźmy, czy zakup się opłaci. Wybierzmy źródła oświetleniowe odpowiednie do pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Zwróćmy uwagę na oznaczania, a do tzw. oczek wybierzmy żarówkę LED GU10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *