Proszek czy gotowa masa?

Wielki czy mały remont mieszkania albo wykańczanie wnętrz nowego domu to spore koszty. W czasie prac budowlanych można na pewnych produktach przyoszczędzić, ale większości prac nie wolno robić byle jak, bo błędy i niedoróbki zostaną z nami na lata. Wygładzanie ścian jest czynnością precyzyjną i położenie masy szpachlowej wymaga  doświadczenia.

Ściany jak lustro

Nawet drobne nierówności na ścianach są bardzo szpecące. W półmroku czy w pochmurny dzień mogą pozostać niezauważone, ale gdy zaświeci mocno słońce albo mamy silne, górne oświetleni w pokoju, będzie widać każdą wypukłość i wgłębienie. Światło dla ścian jest bezlitosne. Nawet stare i zniszczone ściany można odrestaurować masą szpachlową. Kładzenie masy wyrównującej wymaga nieco doświadczenia i umiejętności, a w zależności od rodzaju produktu, pracy nie można rozkładać na kilka dni. Gdy robimy remont samodzielnie, a do wygładzenia jest dużo powierzchni, warto rozważyć zatrudnienie fachowca do gipsowania ścian. Zaniedbania i błędy w tej czynności będą się mścić. Niektóre kolory i rodzaje farb nawierzchniowych mogą uwypuklać nierówności. Na niedbale wykończonych ścianach zużycie finalnych farb będzie większe, gdy warstwa masy szpachlowej nie zostanie położona równomiernie.

szpachlowanie i tapeta

Masę szpachlową zrób sam albo kup gotową

Oczywiście gładzi nie można zrobić domowym sposobem, z produktów, które mamy w spiżarni. Natomiast można ją kupić w postaci proszku, do rozrobienia podczas remontu albo kupić gotową masę szpachlową. Oba produkty mają swoje wady i zalety.

Przeczytaj także  Zastosowanie kleju w przemyśle meblowym

Gładzi szpachlowej w postaci proszku, który rozrabia się wodą, w ściśle określonych proporcjach, używa się od lat i jest ona sprawdzonym materiałem. Najczęściej jej głównym składnikiem jest gips. Już fakt, że masę przygotowuje się na bazie wody, jest dowodem, że gips chłonie wilgoć, więc taka gładź nie nadaje się do pralni czy suszarni. Nowoczesne masy gipsowe czasem zawierają polimery, które ją wzmacniają, ale mimo to kładzenie ich w wilgotnych pomieszczeniach jest ryzykowne. Przygotowując taką szpachlę trzeba łączyć proszek z wodą, w ścisłych proporcjach podanych przez producenta, trzymając się zasady, że proszek dodaje się do wody, a nie na odwrót. Przygotowaną masę trzeba zużyć w przeciągu 2-3 godzin. Jeśli wykonawca nie ma wystarczającej wprawy lepiej, by jednorazowo rozrabiał mniejszą ilość produktu. Na wygładzenie jednego 1 m2 ściany potrzeba około 1kg suchej masy. Szpachla w proszku sprzedawana jest w workach, a rozrabiać trzeba ją w czystych wiadrach i umytych po każdej rozrobionej porcji.

Gotowa masa jest wydajniejsza, bo na metr ściany potrzeba 1,5 kg produktu. Sprzedawana w puszkach masa nie zawiera gipsu, a jest mieszaniną żywic i wypełniaczy. Można więc nią pokrywać ściany w pralniach i łazienkach. Z położeniem szpachli gotowej nie trzeba się spieszyć, a resztki, w szczelnie zamkniętej puszce, można długo przechowywać. Gotowe masy szpachlowe są droższe od proszkowych o ok. 30%