Podstawowe wyposażenie elektryka

„Elektryka prąd nie tyka”. Każdy kiedyś słyszał to powiedzenie. Jednak, co tak naprawdę, się do tego przyczynia? Umiejętności są podstawą – to prawda, jednakże oprócz nich, każdy profesjonalista powinien się zatroszczyć o odpowiednie wyposażenie elektryka.

To nie zawód dla każdego!

Dla kompletnego laika, zawód elektryka można opisać w kilku słowach – montaż, naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych. Jednak jest to zawód bardzo skomplikowany i często niebezpieczny. Prawdziwy elektryk powinien posiąść wiele umiejętności. Musi wiedzieć jak zaprojektować instalację elektryczną i w jakiś sposób ją zamontować oraz przeprowadzać testy (pomiary, próby) w trakcie i po przeprowadzeniu montażu. Dodatkowo, często wzywany jest do wykonania przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw – czy to linii kablowych, czy urządzeń elektrycznych. Oprócz tego,  zajmuje się również konserwacją i naprawą układów automatyki i maszyn oraz dokonuje oceny stanu technicznego wyżej wymienionych. W dzisiejszych czasach elektryk to zawód niezbędny do zapewnienia normalnego funkcjonowania nie tylko społeczeństwa, ale również wszelkich firm.

Certyfikowane narzędzia

Z pewnością każdy fachowiec wie, czym jest instytut kontroli VDE. Dla tych niewtajemniczonych – VDE to Stowarzyszenie dla Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki. Jego głównych zadaniem jest kontrolowanie i wydawanie certyfikatów na urządzenia oraz komponenty i systemy elektrotechniczne, czyli między innymi, na wyposażenie elektryka. Certyfikaty tego stowarzyszenia wydawane są na skalę międzynarodową, po przeprowadzeniu specjalistycznych, często bardzo rygorystycznych badań. Dodatkowo, wyposażenie elektryka powinno mieścić się w normie IEC 60900:2004, dotyczącej budowy narzędzi izolowanych.

Przeczytaj także  Jakie lakiery wewnętrzne wybrać?

„Biały” montaż

Do „białego” montażu, czyli, na przykład, montowanie gniazdek, włączników, uzbrojeniem rozdzielni przyda się sporo mniejszych, ale bardzo funkcjonalnych, narzędzi. W skład wyposażenia elektryka powinny wejść między innymi: taśmy izolacyjne, śrubokręty, zestaw noży, odcinaki do kabli, szczypce izolowane, kombinerki, szczypce boczne oraz automatyczne ściągacze izolacji. Wszystkie te narzędzia są bardzo przydatne podczas wykonywania codziennej pracy. Mimo tego, że jest ich dosyć sporo, to zajmują niewiele miejsca, więc można, a nawet należy, trzymać je cały czas przy sobie podczas codziennej pracy.

Pomiar to podstawa

W wyposażeniu elektryka muszą znaleźć się narzędzia pomiarowe. W tak niebezpiecznym zawodzie, mogą czasami decydować o życiu i śmierci. Narzędzia pomiarowe to „oczy” każdego profesjonalnego elektryka. Musi wiedzieć, co, gdzie i jak, bo niewiedza nie tylko może doprowadzić do uszkodzenia instalacji, lub urządzenia, ale również do wyrządzenia poważnych problemów zdrowotnych po bliskim spotkaniu z prądem. Najczęściej używane są do tego: probówki elektryczne, wskaźniki napięcia, multimetry i detektory cyfrowe oraz mierniki parametrów instalacji elektrycznej. Każdy elektryk powinien dobrze pamiętać o zakupie dobrej jakości, najlepiej przetestowanych, produktów z tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *