Jak oświetlić dom z zewnątrz

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i to ono jest najważniejsze. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale również miejsc. Dom jest wizytówką właścicieli, dlatego liczy się nie tylko to, jaki jest w środku, ale też na zewnątrz. To właśnie elewacja ‘idzie na pierwszy ogień’, dlatego ważne jest aby dobrze się eksponowała. Oświetlenie domu może znacząco zmienić jego odbiór. Szczególnie po zmroku – dobre oświetlenie pomoże wyeksponować jego największe atuty budynku. Dodatkowo, oświetlenie ułatwi poruszanie się wokół domu po zmroku…

Co się składa na finalny odbiór domu?

Nie da się ukryć, że wykończenie budynku jest bardzo ważne – jest to konieczne, aby dom dobrze się prezentował. Istotny jest dobór farby elewacyjnej oraz jej pokrycie – wszystko musi być dokładnie wykonane. Na finalny odbiór ogrodu i domu ‘na pierwszy rzut oka’ składa się również odpowiednie oświetlenie. Pełni on już nie tylko rolę funkcjonalną, ale również estetyczną i ozdobną.

Co dają lampy zewnętrzne? Czy warto je wykorzystać?

Odpowiednie oświetlenie domowej elewacji pozwala na podkreślenie budynku, jego walorów, struktury po zapadnięciu zmroku. Dzięki lampom zewnętrznym można łatwo wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne – czyli stanowią one dodatkową dekorację domu. Zawsze obiekt, który jest podświetlony, lepiej się prezentuje. Asortyment lamp elewacyjnych jest ogromny, powinno się je wybierać w zależności od pożądanego efektu.

Przeczytaj także  Kominek w domu. Zachcianka czy praktyczne podejście?

Oświetlenie domu

Jak wybrać lampy zewnętrzne? Co jest ważne?

Tak naprawdę, efektywność oraz finalny efekt oświetlenia zależy w głównej mierze od prawidłowego ustawienia źródeł światła. Podczas rozmieszczania świateł trzeba pamiętać, aby nie wpadało ono do wnętrza domu – żeby nie przeszkadzało domownikom. Zewnętrzne oświetlenie zazwyczaj umieszcza się na ścianach budynku, lub blisko niego. Źródła światła należy ustawić tak, aby nie uwydatniały one ewentualnych wad budynku – nierówności tynku czy jego braku. Lampy zewnętrzne jak sama nazwa wskazuje będą znajdowały się na zewnątrz, co oznacza, że będą one podatne na działanie wszelkich czynników atmosferyczne. W związku z tym, lampy zewnętrzne powinny być odporne na światło słoneczne, skoki temperatur i ciśnienia oraz wilgoć. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na pobór energii oraz żywotność światła. Przydatny może okazać się system sterowania oświetleniem – z pewnością wpłynie to na komfort użytkowania.

Jak oświetlić dom przy pomocy zasilaczy LED?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się oświetlenie typu LED. Rozwój technologii sprawił, że jakość owego światła znacznie się poprawiła. Dodatkowo, jest to oszczędny sposób na oświetlenie domu zarówno w środku jak i z zewnątrz. Wybór oświetlenia LED to jedno, jednak pomimo wielu zalet, są to dość wymagające ‘światła’. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni zasilacz LED. Jego moc zawsze powinna być większa, niż moc wszystkich LEDów. Dobór dobrego zasilacza będzie bezpośrednio wpływał na żywotność lampek LED.