Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Z małymi łazienkami najczęściej spotykamy w mieszkaniach w bloku i nie mamy możliwości ingerowania w jej powierzchnię. Na szczęście małą przestrzeń możemy powiększyć optycznie za sprawą kolorów oraz oświetlenia. Dodatkowo kilka zasad urządzania niewielkiego wnętrza i nasza łazienka będzie jasna i przestronna. Jak to zrobić?

Bez względu na metraż w małej łazience muszą zmieścić się podstawowe elementy wyposażenia, takie jak miska ustępowa, umywalka czy kabina prysznicowa. Kilka sztuczek pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni, a resztę należy pozostawić niezwykłej mocy kolorów. Sprawdź farby Dekoral, wśród których znajdziesz produkty dedykowane przestrzeniom łazienkowym. Takie farby są odporne na wilgoć oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie bez znaczenia jest również prawidłowo dobrane i rozmieszczone oświetlenie zarówno centralne, jak i punktowe. Podpowiadamy, jak sprawić, aby małą łazienkę uczynić komfortową?

Łazienka

Kolor ma znaczenie

Jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów na optyczne powiększenie małej łazienki jest wykorzystanie magii koloru. Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie pomieszczenia na biało i uzupełnienie go w efektowne kolorystyczne dodatki. W tej sytuacji dekoracja może być w dowolnym kolorze – brązie, granacie czy zieleni. Całość oczywiście musi tworzyć jednolitą i spójną koncepcję. Jeśli przyjmiemy, że motywem przewodnim jest ciemny fiolet lub róż to w takiej kolorystyce urządzamy całe wnętrze i nie mieszamy kolorów, aby całość nie wygląda kiczowato. Drugim pomysłem jest pomalowanie ścian na jednolity, jasny odcień beżu, brązu, zieleni czy pomarańczy i w tej tonacji zachowanie także dodatków. Ręczniki, zasłona prysznicowa czy przybory toaletowe niech będą w jednym, wyróżniającym się kolorze. Mogą być ciemniejsze od koloru na ścianach, dzięki czemu stworzą doskonałe przeciwieństwo. Kolejne rozwiązanie jest dla osób lubiących eksperymenty kolorystyczne. Polega ono na kontrastach i użyciu intensywnych barw w celu oddzielenia lub wyróżnienia stref w łazience. Przykładowo część kąpielową możemy pomalować na ciemny szary, a resztę wnętrza na jego jaśniejszy odcień. Podobnie ze ścianą z lustrem, która może być w odcieniu fuksji, kiedy reszta łazienki będzie w kolorze pudrowego różu. Zastosowanie tego typu trików pozwoli odnieść wrażenie większej przestronności i powiększa małą łazienkę wizualnie. Sprawdź farby Dekoral, przeznaczone do łazienki. Z szerokiej palety barw z  pewnością wybierzesz te odpowiednie.

Przeczytaj także  Jaki kolor do kuchni?

Gra świateł

Bardzo istotnym elementem w kształtowaniu wnętrza jest także oświetlenie. Jeśli zdecydujemy się na lakierowanie Dekoral pomoże nam wybrać odpowiednią farbę. Naszym kolejnym zadaniem będzie dobór właściwego oświetlenia. Lampa centralna powinna mocno rozświetlać całe wnętrze, a dodatkowo warto zastosować mniejsze punkty. Lampka nad umywalką pomoże w codziennej toalecie lub podczas wykonywania makijażu czy suszeniu włosów. Ta, skierowana na kabinę prysznicową lub wannę pomoże uzyskać relaksacyjny klimat. Jeśli w łazience znajdują się wnęki lub szklane półki ścienne koniecznie pomyślmy o podświetleniu ich. Najlepiej sprawdzi się chłodne światło ledowe, które tworzy wyjątkową poświatę, optycznie dodającą wnętrzu kilka dodatkowych metrów kwadratowych.