Meble tapicerowane – czym się kierować przy wyborze ?

Nadszedł ten miły moment, gdy możesz umeblować swój salon? Podstawą Twoich dalszych wyborów powinny być meble tapicerowane. To one nadadzą charakteru całemu wnętrzu. Mogą być reprezentacyjne i oficjalne lub ciepłe i przytulne. Przede wszystkim jednak powinny być dobrej jakości i wygodne. Przeczytaj, czym kierować się przy ich wyborze.

Dobra jakość i projekt

Jeśli chcesz, żeby Twoja kanapa i fotele wraz z puchami posłużyły Ci dłużej niż kilka sezonów, przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wykonania. Powinny mieć solidną konstrukcję, perfekcyjne łączenia i elementy ruchome (np. mechanizm rozkładający je do funkcji spania czy skrzyni na pościel, koce i poduchy), a przede wszystkim bardzo staranne wykończenia. Zwróć uwagę czy materiał jest dobrze wszyty, wszelkie elementy konstrukcyjne ukryte, a pokrycie lakierem równomierne.

Dobrze zaprojektowane meble tapicerowane będą miały też dobre proporcje. Bardzo głębokie siedzisko i niskie oparcie wygląda może nowocześnie i zachęcająco, ale siedząc w nim i my i nasi goście będziemy się nieelegancko w nich zapadać, a niskie osoby będą musiały ręcz leżeć by sięgać oparcia. Nowoczesne kanapy miewają też w oparciach praktyczne schowki czy wbudowane półki np. na książki czy piloty do telewizora.

Bardzo duże znaczenie ma też wypełnienie mebli tapicerowanych – to od niego zależy wygoda i trwałość mebla. Jeśli będzie to tylko warstwa pianki, szybko się zniszczy i meble staną się twarde i niewygodne. Najczęściej stosuje się obecnie kilka warstw wypełnienia – pianki, włókniny, gąbki – wszystko połączone w sposób gwarantujący trwałość i wygodę. Znakomitym rozwiązaniem są też  kanapy i fotele z niskimi sprężynami kieszeniowymi. W połączeniu z dobrej jakości pianką gwarantują lata niezmienionej wygody.

Przeczytaj także  Jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi?

Tapicerowane meble w barze

Styl i charakter pomieszczenia

Dziś w salonach naszych domów królują nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania. Stawia się wówczas na prostotę, geometrię i współczesny, nowatorski design. Wciąż jednak też jest wielu zwolenników klasycznego stylu pełnego przepychu i nasyconych barw.

Najważniejszą zasadą jest jednak w obu przypadkach nieprzeładowanie salonu. Zbyt duże meble, zbyt wiele kolorów dadzą efekt przytłoczenia, ciężkości i wypoczywanie w nich może… męczyć.

Zdecydujmy się na maksymalnie dwa dominujące kolory. Bardzo dobrze, jeśli te podstawowe kolory znajdą się na naszych meblach tapicerowanych, wówczas wszelkie dodatki tylko ożywią pomieszczenie. Jana kanapa nada pomieszczeniu lekkości, zaś ciemna bardzo zwróci uwagę na jej kształt, całą bryłę i projekt – warto o tym pamiętać.

Można też zastosować odwróconą proporcję – meble i dodatki w stonowanych kolorach, zaś fotele czy kanapa w mocnym, odważnym kolorze bądź wzorze tkaniny.

Salon to miejsce, w którym przyjmujemy gości, spotykam z przyjaciółmi i odpoczywamy. Warto zwrócić uwagę na jakość i styl kupowanych mebli tapicerowanych, ale przede wszystkim na ich wygodę.