Jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi?

Kolor ścian musi być spójny z aranżacją całego wnętrza, dlatego wyboru farby powinno się dokonywać na końcu, gdyż już wszystkie elementy wystroju są znane. Podpowiadamy, jakie kolory ścian będą pasowały do ciemnych mebli i jasnej podłogi. Czy wiesz jak wybrać farbę do malowania ścian?

Metoda 1 – „Czarno na białym”

Ciemne meble same w sobie są bardzo wyraziste, dlatego ściany powinny stanowić dla nich kontrastujące tło, na którym nie zanikną lecz będą się pięknie prezentować. Warto zatem postawić na neutralne kolory typu beż, cappuccino, kość słoniowa, a także szarości oraz inne kolory w stonowanych, pastelowych odcieniach. Dobrym rozwiązaniem jest także biel, która do niedawna kojarzona z bieleniem ścian w PRL’u i traktowana jako kolor niezwykle nudny lub wręcz brak koloru. Obecnie, za sprawą mody na minimalizm i prostotę, powróciła do łask. Jasne ściany będą także komponować się z taką samą podłogą, tworząc razem widne, przyjazne gościom wnętrze. W takim pomieszczeniu meble i dodatki będą stanowiły mocne akcenty wystroju.

Kontrasty we wnętrzach

Metoda 2 – Przechodzenie kolorów

Innym rozwiązaniem jest stopniowe przechodzenie od kolorów najjaśniejszych do coraz ciemniejszych. Jeśli mamy bardzo jasną podłogę i ciemne meble, barwa ścian powinna być nimi inspirowana tak, aby nie przesadzić, a uzyskać ciekawy efekt końcowy. W tej metodzie najlepiej łączyć barwy znajdujące się w jednej gamie kolorystycznej, między którymi przejście będzie płynne. Na przykład : dla jasnobrązowej podłogi i ciemnobrązowych mebli dobieramy ściany w średnim brązie, natomiast podczas gdy podłoga jest biała (lub naprawdę bardzo jasna, niemalże biała a lakierownie kolorów mebli bardzo ciemne np. grafitowe lub czarne meble, dobrym kolorem ścian będzie szary. Takie przechodzenie kolorów poszczególnych elementów aranżacji nadaje wnętrzu spójności i harmonii.

Przeczytaj także  Jak dobrać odpowiedni kolor do małego pomieszczenia?

Metoda 3 – Łączenie dwóch barw

Trzecią możliwością jest łączenie kolorów farb. Ściany przy których będą stały meble malujemy wtedy na kolory jaśniejsze. Podobnie jak w pierwszej metodzie chodzi tutaj o zapewnienie meblom tła, które podkreśli ich urok, ale nie będzie odciągało od nich uwagi. Natomiast ściany bez mebli na wyraźne, ciemniejsze barwy – tak aby kontrastowały z podłogą. W ten sposób otrzymamy bardzo ciekawy efekt kolorystyczny ścian zarówno z meblami, jak i parkietem. Możemy nadal poruszać się w stonowanych kolorach ziemi takich jak brązy i beże, jak też użyć odważniejszych barw. Ciekawym połączeniem jest zestawienie szarości z ciemnym fioletem lub czerwienią. Szary pięknie współgra także z zielenią. Takie odcienie pasują do ciemnych mebli w zimnych kolorach – zimy brąz, grafit, czerń. Natomiast jeśli chodzi o meble w ciepłych odcieniach doskonale sprawdzą się beże łączone z pomarańczami i ciemniejszymi brązami. Inną opcją łączenia kolorów we wnętrzu o jasnej podłodze i ciemnych meblach jest stworzenie wyraźnych wzorów na pomalowanych jasnym kolorem ścianach. Inny ciekawym pomysłem na łączenie kolorów na ścianach jest efekt ombre. Polega on na stopniowym przechodzeniu od najjaśniejszego koloru przy suficie do najciemniejszego zaraz przy podłodze (cieniowanie).