Jak dobrać odpowiedni kolor do małego pomieszczenia?

Niewielkie pomieszczenia stanowią wyzwanie aranżacyjne zarówno pod względem wyposażenia, jak i malowania ścian. Kolory farb powinny być dobrane starannie, ponieważ to od nich zależy wygląd wnętrza, ale także optyczne modelowanie przestrzenią. Podczas wyboru powinniśmy kierować się jednocześnie metrażem oraz przeznaczeniem danego pomieszczenia. Te dwa kryteria pozwolą stworzyć oryginalną i estetyczną całość. Jakie farby do wnętrz wybrać?

W domu zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem jest kuchnia lub łazienka, ewentualnie nieduży pokój gościnny. Jednak w mieszkaniach niewielka metrażem będzie też sypialnia, pokój dziecka, a nawet salon. Do każdego z tych wnętrz należy dobrać takie kolory, aby mieszkańcy czuli się dobrze, odcień nie był przytłaczający i wizualnie powiększał pokój. Choć w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam uniwersalna biel, wcale nie oznacza, że musimy stosować ją w każdym małym pomieszczeniu.

Małe, ale funkcjonalne

Obecnie dostępne systemy meblowe i praktyczne sprzęty pozwalają nawet niewielkie wnętrze zamienić w pokój funkcjonalny oraz wygodny. Składane i przesuwane meble oraz szafy do zabudowy to podstawa. Reszta pozostaje „w rękach” dodatków oraz kolorów ścian. W pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia najlepszym rozwiązaniem będzie biel, beż lub jasny szary. Farby do wnętrz w tych kolorach możemy bez problemu połączyć z innymi kolorami, dzięki czemu stworzymy ciekawą aranżację bez uszczerbku na optycznym metrażu. Możemy połączyć je z płytkami w tym samym kolorze, aby wspomóc efekt. Najlepiej w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością, zastosować farby lateksowe, które ochronią ścianę przed wodą i zabrudzeniami. Jeśli po jakimś czasie wystrój nam się znudzi wystarczy, że zmienimy barwne dekoracje, aby otrzymać zupełnie nowe wnętrze.

Przeczytaj także  Czym charakteryzują się meble konferencyjne?

Light green nursery in Contemporary style.

Więcej koloru

Farby lateksowe np. od Dekoral z powodzeniem możemy zastosować także w pokoju dziennym oraz dziecięcym. Tutaj podobnie narażone są na zanieczyszczenia, dziecięce fantazje czy chwilę nieuwagi podczas rodzinnego przyjęcia. W tych pomieszczeniach kolory farb mogą ulec modyfikacji i zamiast stonowanej bieli czy beżu warto dodać odrobinę koloru. Może to być błękit, pomarańcz lub seledyn – w postaci jednej lub dwóch ścian – nie tylko podkreśli wnętrze, ale także doda mu więcej przestrzeni i wydzieli strefy. Jeśli nie boimy się odważnych rozwiązań w niedużym pokoju dziennym możemy postawić także na farby do wnętrz w mocniejszych odcieniach, typu róż lub turkus. Bądźmy jednak ostrożni, aby intensywne barwy nie przytłoczyły pomieszczenia, a jedynie dodały mu stylu.

Oaza spokoju

Malutka sypialnia to miejsce odpoczynku, nocnego relaksu czy popołudniowej drzemki. Dlatego najlepiej jeśli zrezygnujemy z farby do wnętrz o nasyconym kolorze. Wybierzmy barwy przy których odpoczniemy, nawet jeśli będą ciemniejsze. Butelkowa zieleń, granat, jasny brąz – to kolory farb przygaszone, pozwolą na wyciszenie i nie będą przyciągać wzroku, ani nas niepotrzebnie rozbudzać.  Nawet jeśli pomieszczenie nie jest bezpośrednio narażone na kontakt z wilgocią wciąż warto stosować farby lateksowe, ich czystość oraz dobre krycie sprawdzi się na długie lata. Przy ciemniejszych ścianach wybierzmy jaśniejsze dodatki, aby zrównoważyć barwy. Pamiętajmy, że zawsze w małym pomieszczeniu sprawdzi się biel, do której będziemy mogli wrócić. Wtedy należy ją uzupełnić spokojnymi dodatkami, zapewniającymi relaks, jednak nie obawiajmy się eksperymentowania z kolorami ścian. Dzięki temu znajdziemy farby do wnętrz, w których czujemy się najlepiej.