DIY: Jak odmalować mieszkanie w tani i szybki sposób?

Wbrew pozorom, malowanie ścian wcale nie musi być drogie i trwać bardzo długo. Dziś na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych farb, z którymi poradzi sobie nawet amator – wynajęcie profesjonalnej ekipy malarskiej nie jest więc konieczne. O czym należy pamiętać przy samodzielnym malowaniu mieszkania, aby móc zrobić to szybko i małym kosztem?

Jaką farbę wybrać?

Wybór rodzaju farby zależy przede wszystkim od tego, jakie pomieszczenia chce się odmalować. Planując odświeżenie sypialni lub salonu, najlepszym wyborem będzie farba akrylowa – jest odporna na zmywanie, ma bardzo żywe i trwałe kolory. Tego rodzaju farba schnie bardzo szybko – zazwyczaj po 24 godzinach pomieszczenie jest w pełni gotowe do użytkowania. Z kolei w łazience i kuchni, czyli pomieszczeniach, gdzie panuje dość duża wilgotność, bardziej sprawdzi się farba lateksowa. Podobnie jak akrylowa, jest bardzo odporna na zmywanie, a w dodatku pozwala ścianom oddychać – dzięki temu nie powstaje na nich pleśń i grzyb.

Aby obliczyć, ile farby będzie potrzebne, należy wziąć pod uwagę nie tylko zsumowaną powierzchnię ścian (podstawa pomnożona przez wysokość), ale też sufitu (długość pomnożona przez szerokość). Od otrzymanego wyniku należy odjąć powierzchnię okien i drzwi. Według większości producentów, średnia wydajność farby wynosi 10 m2/l – wynik należy podzielić więc przez 10, a następnie pomnożyć przez 2 (dwukrotne malowanie).

Przeczytaj także  Kuchnie do zabudowy

Jak przygotować ścianę do malowania?

Aby malowanie odbyło się szybko i niedrogo, ściany trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli są bardzo brudne, trzeba je odkurzyć i umyć wodą z mydłem (najlepiej malarskim). Pęknięcia czy drobne uszkodzenia najlepiej naprawić z pomocą szpachelki – następnie szlifuje się naprawione miejsca papierem ściernym, konieczne jest też zaimpregnowanie. W przypadku chłonnej lub pylącej ściany, nieuniknione będzie użycie gruntu (to zmniejszy zużycie farby). Grunt jest też potrzebny przy malowaniu ciemnej ściany na kolor jaśniejszy.

W jakie narzędzia malarskie należy się zaopatrzyć?

Do malowania ścian najlepszy będzie wałek i malarska kuweta. Im gładsze jest malowane podłoże, tym krótsze powinno być włosie wałka. Najbardziej uniwersalne są wałki o wysokości włosia wynoszącej 9-16 mm. Przyda się również cienki pędzel – do malowania kątów i niedużych powierzchni. Po malowaniu należy umyć wałek i pędzle, wysuszyć je, a następnie schować do plastikowych worków – z pewnością przydadzą się przy następnym malowaniu.

Dobra technika malowania

Chcąc zaoszczędzić sobie czas i nerwy, pomieszczenia najlepiej malować sposobem „w literę V”. Na ścianie tworzymy literę V i kilkoma szybkimi ruchami rozprowadzamy farbę w prawą i lewą stronę. To pozwoli szybko pomalować nawet dużą powierzchnię i w żaden sposób nie ogranicza ruchów. Nie należy nakładać na ścianę zbyt grubej warstwy farby, ponieważ może zacząć odpryskiwać – lepiej nałożyć dwie cieńsze warstwy. Po pomalowaniu pokoju nie powinno się wyrzucać resztek farby, które zostały – mogą przydać się do ewentualnych poprawek. Jeśli farby zostało dość dużo, najlepiej pozbyć się z jej powierzchni grudek, przecedzając ją przez sito i szczelnie zamknąć. Będzie można ją wykorzystać podczas kolejnego odświeżania mieszkania.