Budowa tarasu – co trzeba wiedzieć?

 

Taras to marzenie wielu ludzi. Dobrze zaaranżowany może wzbudzić zazdrość sąsiadów i przechodniów. Wybudowany byle jak nikt nie zauważy, a sam właściciel niechętnie będzie na nim przebywać.

Taras można wybudować z pomocą firm się w tym specjalizujących, ale można zrobić to też samemu. Pozwoli to wykonać prace taniej, oraz da satysfakcję, której nie da się kupić.

 

Czym jest taras?

Można śmiało powiedzieć, że taras jest przedłużeniem domu. Można go utożsamić z pokojem bez ścian, ponieważ podobnie jak salon spełnia funkcję rekreacyjną i przyjmowania gości. Można na ni ustawić meble a nawet hamak i wypocząć. Napić się kawy lub zjeść. Korzyści tarasu sią nieocenione!

Prze budową tarasu

Decydując się na budowę tarasu, można to zrobić na kilka sposobów. \jednym z nich jest teraz wykonany na wylanej wcześniej płycie betonowej, na której umieszcza się kafelki ceramiczne, niekiedy kamiennymi (co daje lepszy efekt). Materiały tego typu są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Wymagają jednak sporo pracy i nakładu sił.

Szybszym i tańszym rozwiązaniem jest teraz wykonany na drewnianym podłożu. Na tarasie można uplasować kamień lub cegły klinkierowe, które są wskazane z tego powodu, że nie przepuszczają wody. Wodoszczelne właściwości mają cegły LHL Klinkier

kostka brukowa
Cechy tarasu opartego na płycie betonowej

Taras od budynku należy oddzielić elastycznym materiałem oraz wziąć pod uwagę wykonanie szczelin wypełnionych styropianem, ewentualnie specjalną listwą

Przeczytaj także  Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki metalu?

Zanim wyleje się beton na podłoże, konieczne jest wykonanie podstawy wykonanej ze żwiru lub zagęszczonego tłucznia, o grubości co najmniej 20 cm. W przypadku tarasów większych, tj, 5m2 i większych, konieczne jest także wzmocnienie stalowymi prętami o średnicy 10 mm każdy.
Zanim przejdzie się do kolejnego etapu budowy tarasu, trzeba odczekać 4 tygodnie, by beton mógł stężeć. W tym czasie co jakiś czas powinno się polewać go wodą.

Kolejny etap to położenie izolacji przeciwwilgociowej w postaci papy termozgrzewalnej oraz wylewki betonu o co najmniej 3 cm grubości. Ostatnim elementem układanki jest odpowiednie zabezpieczenie preparatem gruntującym.

Taras na podsypce piaskowej

Jeżeli twoim planem jest pokrycie tarasu kostka, lub płytami kamiennymi, powinieneś wykonać taras na podsypce piaskowej.

Pierwszy etap to przygotowanie podłoża. Należy usunąć pierwsza warstwę, i do powstałego wgłębienia o głębokości 20 cm wsypać żwir lub tłoczeń, która następnie trzeba ubić. W następnej kolejności wokół podłoża trzeba wylać beton, by umieścić w nim kotki, ewentualnie betonowe krawężniki. Zabieg ten zapewni stabilność (elementy nie będą się rozsuwać).
Po związaniu betonu na żwir trzeba podsypać ok 5 cm podsypki (cementowej lub cementowo-piaskowej). Po wyrównaniu można przejść do ułożenia wierzchniej warstwy, np. płyt. Tutaj, aby nie uszkodzić elementów, w celu dociśnięcia można użyć drewnianego młotka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *