Jak bezpiecznie przeprowadzić remont?

Generalny remont często oznacza także kucie ścian i wymianę instalacji. Szczególnie w starych domach i mieszkaniach jest konieczność przebudowy czy budowy systemu grzewczego, wodnego lub gazowego. Wwiercić w ściany trzeba się również, chcąc powiesić obraz czy półkę. Aby zadania te wykonać prawidłowo i nie natknąć się na przewody elektryczne lub rury, należy zastosować detektor cyfrowy. Co to jest i jak działa?

Czym jest detektor cyfrowy?

Detektor cyfrowy to urządzenie pozwalające w łatwy i szybki sposób zlokalizować miejsca, w których znajdują się kable i przewody instalacyjne. Remontując mieszkanie, warto zrobić rysunek i zaznaczyć, gdzie są przewody, by ich przypadkowe nie uszkodzić podczas kolejnych prac. Jeśli nie pamiętamy jak przebiegają instalacje w naszym mieszkaniu, użyjmy detektora cyfrowego. Takie rozwiązanie przyspiesza remonty, ponieważ nie musimy sięgać do projektów instalacji lub wyszukiwać przewodów samodzielnie. Ponadto, w ten sposób dbamy o swoje bezpieczeństwo, gdyż przypadkowe uszkodzenie kabli mogłoby skutkować narażeniem zdrowia lub życia remontującego. Nie bez znaczenia jest fakt, że takie sytuacje wiążą się również z dodatkowymi wydatkami – awarie instalacji są często niezwykle kosztowne.

Jaki detektor cyfrowy kupić?

Chcąc kupić detektor cyfrowy, musimy dokładnie określić, na jakim nam zależy. Dostępne są bowiem detektory do wykrywania drewna, metalu, przewodów elektrycznych, a także rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Rodzaj sprzętu trzeba dopasować do swoich potrzeb, ale na pewno dobrym wyborem będą modele uniwersalne, które pozwalają zlokalizować wszystkie ewentualne przeszkody. Decydując się na określony detektor cyfrowy, sprawdźmy jego parametry techniczne – do jakiej głębokości będzie działał oraz czy będzie w stanie wykryć elementy o niewielkich gabarytach. Urządzenia dobrej jakości zazwyczaj są stosunkowo drogie. Tańsze detektory są mniej precyzyjne, a do tego często lokalizują tylko jeden z typów materiałów, ale wystarczą nam, jeśli nie wykonujemy zaawansowanych prac, a chcemy jedynie sprawdzić, gdzie znajdują się instalacje.

Przeczytaj także  Cyklinować całą powierzchnię czy wytarte miejsca – porady

Specyficzny rodzaj detektora cyfrowego. Czym jest wykrywacz nieszczelności?

Wykrywacz nieszczelności to detektor cyfrowy, który przydaje się podczas wystąpienia awarii instalacji. Urządzenie wykryje usterkę polegającą na nieszczelności rur gazowych lub systemów wodnych. Precyzyjne zlokalizowanie usterki zapobiega przekuwaniu się wzdłuż rur – wiedząc, gdzie konkretnie znajduje się przeciek, możemy skuć tynk jedynie w obrębie miejsca uszkodzenia.

Detektor cyfrowy nie jest tani, ale jest to opłacalny wydatek. Mając takie urządzenie, możemy zminimalizować koszty związane z remontami, a co najważniejsze – zapewniamy bezpieczeństwo osobom pracującym przy remoncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *