Barwa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

 

Barwa jako pojęcie czysto abstrakcyjne ma bardzo duże znaczenie we współczesnym świecie. Od barwy zależy klimat panujący w danym pomieszczeniu czy samopoczucie. Czym dokładnie jest barwa?

Kolor jak i barwa są tożsame. Obie nazwy dotyczą dokładnie tego samego, czyli subiektywnego wrażenie psychicznego, które powstaje w mózgu. Sama nazwa kolor pochodzi od łacińskiego „color”, z kolei barwa jest ewolucją słowa ”farba”.

Dobór barwy farby jest istotny, dla naszego zdrowia psychicznego. Źle dobrany kolor może powodować pogorszenie samopoczucia. Dlatego powinno się wybierać jak najlepszej jakości farby, które z biegiem czasu nie bekną. Takie farby można znaleźć na malfarb.pl

Czym jest barwa?

Barwa czy też kolor jest jedynie subiektywnym odebraniem bodźców przez mózg, powstałych w wyniku dotarcia do oka promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła.

Ludzkie oko jest w stanie zaobserwować falę świetlną o długości 380 do 780 nm.

Od długości fali światła zależy kolor, i tak:

  • Kolor czerwony ma falę o długości od 630 – 780 nm
  • Kolor pomarańczowy to fala o długości 590 – 630 nm
  • Kolor żółty to fala o długości 560-590 nm
  • Kolor zielony to fala o długości 490-560
  • Kolor niebieski do fala o długości 440-490 nm
  • Kolor fioletowy t fala o długości 380-440 nm

 

Z baHarmonia barwrwą szczególnie związana jest harmonia barw, która polega na doborze kolorów, by stworzyć zaplanowaną kompozycję.

  1. Harmonia opiera się na trzech zasadach:
  2. Tonicznej, która polega na łączeniu czerni i bieli w celu różnego zaciemnienia barw,
  3. Harmonicznej, gdzie łączy się kolory zbliżone do siebie pod względem kontrastu i odcieni.
Przeczytaj także  Pewny sklep meblowy online

Gamie kolorów złamanych, która powstaje przez kolory dopełniające, które są zestawem pasujących do siebie kolorów barw, bardzo często przedawnione na kole. Takimi kolorami są np. pomarańczowy i niebieski w filmach.

 

 

Paleta barw

Paletą barw określna się uporządkowany zbiór wszystkich kolorów widzialnych przez człowieka. Obejmuje ona całą przestrzeń barw w zakresie 380 do 780 nm.

Paleta barw inaczej określana jest w malarstwie, gdzie są to po prostu wybrane kolory, a inaczej w informatyce, gdzie jest  terminem związanym z matematycznymi możliwościami zawarcia informacji o kolorze w oprogramowaniu komputerowym. W informatyce paleta nie zawsze oznacza to samo, i jest zależna od rodzaju plików i programów graficznych.

Barwa a temperatura barwowa

Barwa światła nie jest długością fali, a temperaturą światła wyrażoną w Kelvinach (K) , i w przeciwieństwie do barwy, stanowi ocenę obiektywną.

Barwę o temperaturze przekraczającej 6000 określamy jako zimną. Zalecana jest ona do miejsc pracy, gdzie powinien być wzmożony wysyłek umysłowy. Ma cechy pobudzające, dlatego też często jest wykorzystywane w galeriach handlowych.

Barwa o temperaturze 3000 K i wyżej określa się jako zimną, niekiedy naturalna. Zalecana jest do kuchni.

Barwa o temperaturze niższej niż 3000 K nazywa się ciepła, i ma najbardziej korzystny wpływ na zdrowie. Działa relaksująco i uspokajająco. Szczególnie zalecana do sypialni i łazienki. – stosowana do oświetlania miejsc rozrywki, gier oraz zabaw;

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *