5 zastosowań pistoletu do kleju na gorąco

Kleje termotopliwe mają bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przygotowywaniu różnego rodzaju ozdób, ale także w pracach domowych, przemyśle meblowym, transportowym czy poligraficznym. Dzięki łatwym w obsłudze pistoletom mogą z nich korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Obecnie bez problemu można kupić zarówno zwykłe, przejrzyste kleje, jak i barwione czy z dodatkiem brokatu, co pozwala na tworzenie oryginalnych ozdób i prac plastycznych.

Jak używać pistoletu do kleju na gorąco?

Przed rozpoczęciem pracy należy rozgrzać pistolet do temperatury 200 stopni Celsjusza. Jest to możliwe dzięki znajdującej się w nim grzałce. Do odpowiednio rozgrzanego pistoletu należy załadować klej, który ma postać gotowych do użycia sztyftów. Pod wpływem ciepła zamieniają się w gorące spoiwo, które od razu jest gotowe do użycia. W celu sklejenia poszczególnych elementów trzeba nacisnąć spust pistoletu, aby gorący klej wypłynął z dyszy.

Klej należy rozprowadzić na przygotowaną wcześniej powierzchnię lub wybrane elementy, następnie docisnąć lub pozostawić do wyschnięcia sklejane części. Pod wpływem chłodniejszej temperatury klej zastyga i tworzy wytrzymałe, twarde spoiwo. Pistolet do klejenia na ciepło pozwala na precyzyjną aplikację i nałożenie kleju, co znacznie upraszcza prace i zapobiega uszkodzeniu sklejanych elementów. Jest to przyrząd poręczny i lekki, a przy tym łatwy w obsłudze. W sprzedaży są zarówno pistolety przewodowe, jak i akumulatorowe, które trzeba naładować przed rozpoczęciem prac.

Jakie są najczęstsze zastosowania pistoletu do kleju na gorąco?

Pistolety do kleju na gorąco najczęściej wykorzystywane są przez osoby zajmujące się rękodziełem i modelarstwem. Za pomocą rozgrzanego kleju można z powodzeniem łączyć materiały o różnej strukturze, co daje mnóstwo możliwości. Pistolet z klejem ułatwi zrobienie świątecznego stroiku, pracy na konkurs szkolny czy sklejenie skomplikowanego modelu. Co więcej, pistoletem do kleju na gorąco można wykonać oryginalne ozdoby, stosując wyłącznie klej. Możliwości w zakresie rękodzieła jest naprawdę sporo, ale nie jest to jedyne zastosowanie kleju na gorąco.

Pistolet do klejenia na ciepło znakomicie sprawdza się także w niektórych pracach domowych. Za jego pomocą można szybko przykleić listwy, ościeżnice, panele podłogowe, a nawet płytki w łazience czy kuchni. Ułatwia też osadzanie okien i drzwi, umożliwia sklejanie mebli, mocowanie przedmiotów do ścian, a nawet dywanów czy wykładzin do podłogi. Pistolet na klej termotopliwy znajduje też zastosowanie w naprawach – można nim skleić uszkodzone zabawki, wieszaki, narzędzia czy inne przedmioty. Kleje termotopliwe są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego można je stosować także w ogrodzie, np. do sklejania uszkodzonych mebli ogrodowych.

Jakie jest zastosowanie klejów termotopliwych w przemyśle?

Kleje na gorąco znakomicie sprawdzają się również w przemyśle. Za ich pomocą klejone są elementy plastikowe, papierowe, drewniane oraz metalowe (po wcześniejszym nagrzaniu metalu). Pistolety do kleju na gorąco wykorzystywane są do klejenia tapicerek, mebli, książek czy zeszytów, a także elementów dekoracyjnych. Za ich pomocą klejone są również przewody elektryczne, alarmowe czy telefoniczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *